Kindle-re esküdött föl egy amerikai nagykövet, írja az Index. Apró meglepetés hangját érezni a cikkből, hiszen mégis milyen dolog már az avítt Szentírás helyett egy modern, gépi e-book alapú Bibliát használni? Előfordulhat-e, hogy a pap táblagépről misézzen?
A kérdés már önmagában azért is aktuális, mert a technikai fejlődés lehetőségei új utakat nyitnak az Egyház számára is. Ahogyan az internet is az új evangelizáció helyszíne lehet, s erre (jóllehet kis késéssel) 2002-ben iránymutatásokat is adott ki a Tömegkommunikáció Pápai Tanácsa, melyben kijelentik, hogy a II. Vatikáni Zsinat is kifejtette, hogy a technika bámulatos találmányaihoz pozitívan viszonyul az egyház.
Egy 1971-es lelkipásztori határozat még XII. Piusz pápa 1957-es enciklikájára hivatkozva le is fekteti, hogy a médiát az Egyház Isten ajándékának tekinti. Az internet szentjét egyébként nácik gyilkolták meg.
A budapesti Szent István-bazilikában néhány hónapja a szentmisék előtt egy óriási átlátszó üveglapnak tűnő eszközt eresztenek le az oltár mellé a levegőben. Ez az eszköz egy kivetítő, amely kikapcsolt állapotban víztisztán átlátszó, egyébként fekete háttéren jeleníti meg az imák és énekek szövegét. A liturgiát nem sérti, sőt segíti a pap munkáját és a hívek szabályszerű részvételét is.
Magyarországon is használják a papok a technikai újdonságokat hitéleti tevékenységükhöz is. Előfordult az is, hogy dr. Erdő Péter bíboros a papok számára mindennap kötelező zsolozsmát tabletről olvasta. Erre azért van szükség, mert az imaórák liturgikus könyve, a Breviárium nem mindig cipelhető. Akkor is nagy segítségre lehet egy okostelefon, ha nem sikerül visszaérni időben, a kötelező imaórát viszont így is meg lehet tartani.
Elvileg tehát nem tiltott, hogy akár misét is mondjuk e-könyv-olvasóról celebráljon az áldozópap. Ez a modernitás azonban nem csupán a tradíció őrzése miatt nem tűnik a lehető legjobb megoldásnak: bár a szentség a tartalomban van, tehát például az evangélium szövegében, nem pedig a papírlapok anyagában, de magának a Bibliának mégis van matériája. Egy koros, patinás Írás jobban illik az áldozathoz és az ünnephez. Mikor a pap egy vaskos evangéliumot emel az ég felé, az mindenképpen közvetlenebb hatású, mintha egy vékony Kindle-t mutatna föl azzal, hogy ezek az evangélium igéi.
De egyébként liturgikus vagy teológiai akadálya nincsen, hogy a technológiai újdonságokat használjuk, sőt erre buzdításunk is van. Igaz, ezekhez meg kell értenünk az eszközöket, így a Ferenc pápa által is ígért csökkenő klerikalizmusra is szükség van: itthon is tartottak papoknak weboldal-készítési tanfolyamokat, de ennek nem sok haszna volt. A laikus, sokszor fiatal hívők számára nyitott út, sőt keresztényi kötelesség, hogy az internetet és más modern csatornákat is használják az Örömhír terjesztésére.
Utolsó kommentek