Szenzációs hírként tálalták egy hónapja a lapok, hogy Ferenc pápa kiközösítette a maffiát az egyházból. Kánonjogilag természetesen ez a kérdés is bonyolultabb, hiszen meg kell határozni, hogy pontosan kikre vonatkozik a tilalom, az nem elégséges, hogy mindazokra, akik kapcsolatban vannak a maffiával, hiszen definiálnunk kellene azt is, hogy mit értünk kapcsolat alatt.
A Szentatya mindazonáltal nagyon keményen fogalmazott: a szervezett bűnözés áldozatainak családját meglátogatva azt mondta, egyszerűen nincs helyük az Egyházban azoknak, akik a maffiában dolgoznak. Sokan kezdték félteni a pápa életét, néhányan pedig álmegdöbbenéssel vették tudomásul, hogy a szervezett bűnözők gyakran korpuszok mögé bújnak.
Pedig ha máshonnan nem is, akkor a keresztapákról szóló filmekből tudjuk, hogy egy, a társadalom felé vallásos család a hétköznapokban nagyon távol lehet az aranyszabály lelkiségétől. Az olasz 'Ndrangheta maffiaklán mellett a mexikói csoportok számára is természetes volt, hogy míg hétköznap akár életet is oltottak, hétvégén misét látogattak. Pedig a pápának nem kellett volna külön fölhívni a figyelmet arra, hogy ezek az emberek egyházi tilalomba eshetnek: ilyen életvitellel eleve lehetetlen, hogy szabályosan szentáldozáshoz járuljanak, az áldozópapnak elvileg meg kellene tagadnia tőlük a communióban való részvételt. Csakhogy a kánonjog jelzi, hogy botránykeltés esetén ettől el lehet tekinteni: s vajon mennyire botránykeltő és milyen veszélyes a maffia hírhedt embereitől megtagadni a szentostyát?
Az olasz Calabria bíborosai már hónapokkal ezelőtt jelezték a Vatikánnak a helyzetet: nemcsak a szentségekkel való visszaélés problémája létezik. A keresztapák sokszor szó szerint is keresztapák szeretnének lenni, tehát kereszteléseknél gyakran közreműködnek. Az egyházi jog elvileg ezt is tiltja, mivel keresztszülő csak olyan 16 életévét betöltött, választott és abba beleegyezett katolikus, megbérmált személy lehet, aki gyakorolja a vallását, és méltó is a posztra. Ez viszont nagyon nehezen bizonyítható. A kánonjog viszont kiemeli, hogy nem lehet keresztszülő, aki eltiltás, kiközösítés alatt van. A pápai döntés tehát eléri, hogy a maffia tagjai ne folytathassák az eljárást, melynek keretében vérségileg nem rokon családokat úgynevezett lelki rokonságba fűzzenek a keresztelés által. Az olasz maffia ezen hagyománya megszakad, ha a papok megtagadják a bűnszervezetben lévők keresztszülőségét.
Ez a döntés ezért akkor is komoly hatással bír az olasz maffia tagjaira, ha ők maguk esetleg nem is vallásosak, csak társadalmi álcaként jártak a szentmisékre. Ha hitbéli tartalma nem is volt, a keresztelések a családi kötelékek miatt a szervezet alapvető bizalmi beavatását jelentették. Olasz bíborosok nyilatkozták, hogy előfordult, mikor egy gyermek megkeresztelkedésére serdülőkoráig, hosszú évekig kellett várni, mert a neki kiosztott keresztapa csak akkor szabadult a börtönből.
A helyzet olyan súlyossá vált, hogy egyes egyházmegyékben egyszerűen megszüntették a keresztapás keresztelések lehetőségét, helyette hitoktatást szerveztek a leendő keresztszülőknek. Ezek a megoldások viszont csak ideiglenesek lehettek, ezért fordultak a Szentszékhez. A mostani döntés célja kettős: amellett, hogy ezt a fontos beavató szentséget elvonja a maffia anyagi céljaitól, visszahelyezi a keresztszülői státuszt az eredeti helyére. A keresztszülő feladata, hogy segítsen hitben nevelni a gyermeket, megvédje és támogassa őt, így a kicsiny keresztények védelmét éppúgy szolgálja a határozat, mint a szentségét.
Ferenc már korábban is többször szólt a maffiához, kérte a tagjait, hogy térjenek le a gonosz útjáról, imádkozott értük, de június 21-i szavai végül valóban átütötték az ingerküszöböt: „Azok, akik a gonosz útját követik, ahogyan a maffiózók is teszik, nincsenek Istennel egységben; kiközösítem őket!”
Erre válaszul a helyi bűnszervezet tagjai megtagadták a misére látogatást, és a helyi börtön káplánja is arról számolt be, hogy a maffiatagok nem járnak már a vasárnapi misére. (Jelenlegi életállapotunkban elvileg járhatnának misére, de nem vehetnének részt rajta aktívan.) Szintén az esethez tartozik egy tüntetés is, mikor egy helyi maffiafőnök háza előtt, a felvonulást biztosító rendőrök szeme láttára a csoport egy Mária-szobrot megdöntött, mintha a Szűzanya fejet hajtana a maffiózó előtt. A helyi püspök felfüggesztett minden vallási célú felvonulást, míg kivizsgálja, miért nem szúrt szemet, hogy a helyi bűnszervezet tagjai szervezték az eseményt. Egy érseki javaslat szerint a felvonulási tilalom két évig is eltarthat.
A lelkipásztori utasítások szerint mindaddig távol kell tartani a szentségektől és szentelményektől a maffia tagjait, míg az excommunicatio állapotában vannak, és nem készek a bűnbánatra.
Utolsó kommentek