A Szíria és Irak területén terjeszkedő Iszlám Állam dzsihádistái a héten tettek közzé egy videót, amelyen James Foley szabadúszó újságírót végzik ki. A 40 éves Foley-t két évvel ezelőtt rabolták el Szíriában, ahonnan a polgárháborúról tudósított. Már az Egyesült Államok is elismerte, hogy a videón minden bizonnyal ő szerepel – kivégzését ugyan nem mutatják, csak holttestét, de valószínűsíthető, hogy a mellette látható terrorista valóban lefejezte őt egy késsel, ahogyan azt állítják.
Foley még fogságba esését megelőzően írt egy cikket alma matere, a Marquette Egyetem lapja számára. Ebben korábbi líbiai raboskodásának megpróbáltatásairól ír, és arról, hogyan segített azokat átvészelni a vallás:
Elkezdtem a rózsafüzért imádkozni. Úgy, ahogyan anyám és nagyanyám is tették volna. Két Miatyánk között tíz Üdvözlény Máriát mondtam. Hosszú időbe, majdnem egy órába telt, mire az ujjaimon leszámoltam a száz Üdvözlégyet. Ez segített, hogy összpontosítsam az elmémet.
Clare-rel együtt fennhangon imádkoztunk. Felemelő volt együtt kimondani gyengeségeinket és reményeinket, mintha Istennel beszélgetnénk, s nem csendben, egyedül...
18 napi raboskodás után egy este néhány őr elhozott a cellából. Felkísértek a börtönigazgató irodájába. Elegáns, öltönyös ember volt, azt mondta úgy gondolták, szeretnénk felhívni a családjainkat.
Elmondtam egy utolsó imát és tárcsáztam. Anyám vette fel a telefont.
– Anya, anya én vagyok az, Jim – mondtam.
– Jimmy, hol vagy?
– Még mindig Líbiában vagyok, anya. Sajnálom az egészet. Annyira sajnálom...
– Virrasztást tartanak érted a Marquette-en. Nem érzed az imáinkat? – kérdezte.
– De igen, anya, érzem – Arra gondoltam, talán mások imái adták az erőmet és tartottak engem a felszínen.
A tisztviselő megmozdult. Búcsúzni kezdtem. Anyám elsírta magát.
– Anya, erős vagyok. Minden rendben. Otthon leszek, mire Katie elballag – mondtam. Ez egy hónapnyira volt.
– Szeretünk, Jim! – mondta. Letettem.
Százszor is újrajátszottam a fejemben a hívást. Anyám hangját, barátaim nevét, amit a helyzetről tudott, teljes bizonyosságát az ima erejében. Elmondta, hogy a barátaim összefogtak, hogy segíthessenek, ahogy csak tudnak. Tudtam, hogy nem vagyok egyedül.
Utolsó Tripoliban töltött estémen 44 nap után internethez jutottam, és meghallgattam a beszédet, amelyet Tom Durkin mondott értem a Maquette virrasztásán. A legjobb beszédet, amit csak egy testvér elmondhat egy másikért egy barátokkal, öregdiákokkal, papokkal, hallgatókkal és oktatókkal teli templomban. Úgy hangzott, mint egy esküvői köszöntő és egy nekrológ egyben. Hatalmas szeretetet mutatott, és ez csak töredéke volt az emberek erőfeszítéseinek és imáinak. Az ima volt az, aminek a szabadságomat köszönhettem – először lelki szabadságomat, majd a csodát, hogy elengedtek egy olyan háború közepén, melyben a rezsimnek nem volt szándékában szabadon engedni minket. Nem volt semmi értelme – de a hitnek igen.
A később az Iszlám Állam által meggyilkolt újságíró családját Ferenc pápa is személyesen felhívta. John és Diane Foley az NBC-nek elmondták, nagyon meghatotta őket a gesztus, hiszen a pápa maga is gyászol, most veszítette el három rokonát, unokatestvére pedig súlyosan megsérült egy autóbalesetben.
„Az egész család ott volt, egy kedves pap barátunk is. A sógorom spanyolul beszélt vele. Nagyon kedves volt” – mondta el James anyja. Paul Gousse atya, a család barátja elmondta, a családot a hívás nagyon megérintette. A pápa a család több tagjával is beszélt a több mint húsz perces hívás alatt.
Ciro Benedettini atya, a vatikáni sajtóiroda helyettes igazgatója elmondta, a pápát lenyűgözte a néhai újságíró anyja által mutatott erős hit. A pápa vele egy tolmács segítségével beszélt.
Foley szülei az újságíróknak elmondták, hálásak Istennek az ajándékért, amit Jim jelentett. Apja kijelentette, „hisszük, sőt, tudjuk, hogy ereje Istentől eredt. Nem nehéz vigaszt találnunk, hiszen tudjuk, [James] Istennel van.” Az apa szerint most másokon a sor, hogy felvegyék a kesztyűt, és folytassák fia munkáját, akinek célja az volt, hogy megmutassa a háborúk emberi oldalát, s ennek érdekében az önfeláldozástól sem riadt vissza.
A nyilvánosságra került videó előtt is Ferenc pápa megerősítette, hogy az Iszlám Állam terjeszkedése miatt a katonai beavatkozás is erkölcsileg helyes lehet.
Utolsó kommentek